شاین اداره خسارت روابط عمومی دیوان عالی کشور

شاین: اداره خسارت روابط عمومی دیوان عالی کشور عدم صلاحیت دعوای مطالبه خسارت رای گیری کتبی

گت بلاگز خوزستان کسب رتبه نخست کشوری خرید گندم به وسیله خوزستان

استان خوزستان با خرید 1 میلیون و 340 هزار تن گندم از کشاورزان این استان از شروع فصل برداشت تاکنون، رتبه نخست خرید گندم کشور را جهت ششمین سال از آن خود کرد.

کسب رتبه نخست کشوری خرید گندم به وسیله خوزستان

به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از اهواز؛ کیخسرو چنگلوایی، مدیر شرکت جهاد کشاورزی خوزستان با اعلام این خبر اظهار داشت: گندم یکی از محصولات فوق استراتژیک کشور و خوزستان است و 80 هزار نفر بهره بردار گندم در استان وجود دارد که با احتساب خانوارهای زیرپوشش 400 هزار نفر به طور مستقیم و همین تعداد به طور غیرمستقیم از محل تولید گندم ارتزاق می کنند که معادل 17 درصد جمعیت استان است.

عبارات مهم : آبیاری
وی بیان کرد: تولید گندم 2 هزار و 900 میلیارد تومان گردش مالی در اقتصاد خوزستان و کشور ایجاد می کند.

چنگلوایی با بیان اینکه 42 درصد الگوی کشت خوزستان مربوط به گندم است افزود: خرید تضمینی گندم در خوزستان بیش از 12 درصد خرید گندم در کشور را تشکیل می دهد این در حالیست که سطح زیرکشت گندم آبی و دیم در استان در حدود 7 درصد است.

رئیس شرکت جهاد کشاورزی خوزستان چنگلوایی اذعان داشت: خوزستان در حالی رتبه نخست تولید گندم در کشور را امسال از آن خود کرده که سال زراعی 96-95 با شدیدترین خشکسالی در 50 سال گذشته روبرو بود و میزان بارندگی در این استان کم ترین در کشور بوده؛ از سوی دیگر سرمازدگی در بخش هایی از استان، دمای اوج و گرد و غبار در بخش های دیگر نیز خسارت هایی به کشاورزی وارد کرد.

وی همچنین به 4 برابر شدن سطح زیر کشت چغندرقند در خوزستان در 5 سال گذشته اشاره و اظهار کرد: خوزستان ظرفیت بالایی در تولید این محصول دارد ولی مسئله مهم تعطیلی 2 کارخانه قند در این استان است.

کیخسرو چنگلوایی در ادامه با اشاره به تاکید دولت بر توسعه آبیاری تحت فشار در خوزستان گفت: در مرحله نخست 400 میلیارد ریال تسهیلات بدون عوض جهت آبیاری تحت فشار تخصیص داده شده است داده شد که اکنون 100 میلیارد ریال افزوده شده است است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: استقبال خوبی از این طرح شده است و در 2 ماه اخیر 7 هزار و 600 هکتار زیرپوشش آبیاری تحت فشار رفته این در حالیست که در 20 سال گذشته تنها 1 هزار و 350 هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده است بود.

انتهای پیام/گ

واژه های کلیدی: آبیاری | خوزستان | کشاورزی | خرید 1 میلیون و 340 هزارتن گندم | کشاورزان خوزستان | رتبه نخست خرید گندم کشور | ششمین سال | کیخسرو چنگلوائی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog